Linksys x2000 i x3000 – recenzja sprzętu

Pod koniec sierpnia otrzymałem w ramach testów dwójkę najnowszych “dzieci” ze stajni Linksysa, a mianowicie routery wraz z wbudowanymi modemami ADSL: X2000 oraz X3000. Ten pierwszy, to prosty router pozwalający na podłączenie się zarówno do sieci miejscowych “kablówek” jak i dostawców korzystających z technologii ADSL, drugi natomiast to jak opisuje producent “zaawansowany bezprzewodowy modemo-router”.

Instalacja

Przyzwyczajony dwoma poprzednimi routerami, które miałem wpisałem w okno przeglądarki standardowy adres 192.168.0.1 i zostałem przekierowany (nieświadomie, co się okazało później) pod adres 192.168.1.1:52000/Unsecured.asp?192.168.0.1/ gdzie znajduje się strona “Powitalna”. Na wspomnianej stronie zaznaczyłem, opcje iż rozumiem niebezpieczeństwa wynikające z korzystania z niezabezpieczonej sieci WiFi (Uwaga: ze względów bezpieczeństwa należy sieć bezprzewodową zabezpieczyć, ja zrobiłem to później w panelu administracyjnym urządzenia). Po akceptacji, zostałem spowrotem przekierowany pod adres, który wpisałem czyli 192.168.0.1, jednak przeglądarka informację, że strona nie została znaleziona. Patrzę pod spód urządzenia by sprawdzić domyślne dane dostępowe, jednak nic takiego tam nie znajduję. Pomyślałem by skorzystać z opcji “cofnij” w przeglądarce, dzięki której zauważyłem, że przy pierwszym wpisaniu adresu zostałem przekierowany pod inny adres. Niezrażony tym faktem wpisałem poprawny adres urządzenia (192.168.1.1) po czym zostałem poproszony o login i hasło. Jak już wspominałem pod spodnią częścią routera nie ma ani słowa o domyślnych danych dostępowych. No nic, dane te są zazwyczaj podobne. Wpisuję admin i password (dane z poprzedniego routera) jednak nic się nie dzieje. Na szczęście druga proba zakończyła się sukcesem, domyślny login i zarazem hasło do urządzenia to admin.

Uważam to za małe potknięcie ze strony Linksysa – zwłaszcza że problem jest bardzo prosty do rozwiązania. Dane są łatwe do odgadnięcia (są podobne w większości routerów) i zapewne znajdują się gdzieś w instrukcji obsługi urządzenia – jednak ta została umieszczona na płycie CD, której nie mogę odczytać z powodu braku napędu w netbooku.


Domyślne dane dostępowe w moim poprzednim routerze znajdujące się pod spodem urządzenia.

Cechy wspólne

Oba urządzenia są bardzo podobne w użytkowaniu, oprogramowaniu i wyglądzie (porównanie obu modeli). Cisco już od kilku lat produkuje routery, które są po prostu ładne w wyglądzie. Nie jest to tylko cecha zewnętrzna urządzenia, panel administracyjny jest przejrzysty, intuicyjny i w języku polskim.


Wygląd panelu administracyjnego urządzenia.

Najważniejsze cechy i parametry techniczne:

 • Urządzenia pracują w standardzie N (wspierają też starsze i wolniejsze standardy B i G). Jest to standard bezprzewodowej sieci WiFi pozwalający na pracę z prędkością do 300Mb/s.
 • Routery nie posiadają anten zewnętrznych – Linksys wykorzystał technologię anten MIMO, które znajdują się wewnątrz urządzenia.
 • Wbudowany modem DSL, dzięki któremu podłączymy się bezpośrednio z dostawcami usług internetowych korzystającymi z technologii ADSL.
 • Zaawansowane systemy zabezpieczeń sieci bezprzewodowych: WEP, WPA/WPA2, WPA/WPA2 Enterprise, Radius oraz tryby mieszane.

Zasięg i stabilność połączenia

Ważnymi parametrami dla tego typu urządzeń jest z pewnością zasięg i stabilność połączenia. Zwłaszcza to drugie – stabilność połączenia – jest dla mnie kluczową sprawą, gdyż poprzedni router pod tym względem nie zachwycał.

Router, mimo braku anten zewnętrznych jest w stanie objąć zasięgiem dość dużą przestrzeń. W moim przypadku był to piętrowy dom o powierzchni około 130m2. Router obejmował zasięgiem całe piętro, na którym się znajdował oraz znaczną część parteru (około 60-70%). Warto zaznaczyć, że pomiar był dokonywany przy pomocy netbooka ze zintegrowanym modułem WiFi w standardzie B/G.

X3000

Drugi testowany przeze mnie model różni się X2000 obecnością portu USB oraz ilością i standardem portów Ethernet. W modelu X2000 mamy do dyspozycji 3 porty Ethernet pracujące w standardzie 10/100 Mbit, natomiast w X3000 są to już 4 porty pracujące w standardzie 10/100/1000 Mbit. Niestety moja karta sieciowa nie obsługuje standardu 1Gbit.

X3000

Port USB, który znajdziemy obok portów ethernet można wykorzystać na kilka sposobów. Podpinając do routera pendrive bądź dysk zewnętrzny możemy w łatwy sposób współdzielić pliki w naszej sieci domowej jako dysk sieciowy.

Kolejnym zastosowaniem portu USB jest możliwość skonfigurowania w bardzo łatwy sposób własnego serwera FTP. Nie potrzebujemy żadnej specjalistycznej wiedzy na jego temat, wszystko da się „wyklikać” z panelu administracyjnego. Tryb FTP przypomina trochę działanie dysku sieciowego, przy czym zyskujemy tutaj dodatkową możliwość współdzielenia plików z pozostałymi użytkownikami sieci Internet.

Podsumowanie

Każdy z routerów testowałem przez około 2 tygodnie. W tym czasie model X2000 dwukrotnie utracił połączenie bezprzewodowe, w przypadku modelu X3000 nie zdarzyło się to ani razu. Jest to bardzo dobry wynik, poza tą utratą połączenia w X2000, oba routery pracowały bezawaryjnie.

Komentarze są prywatnymi opiniami dodających je osób. Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze obraźliwe oraz obniżające poziom serwisu będą usuwane. Więcej w regulaminie komentowania.

11 komentarzy

 1. Daniel 10 października 2011 o godz. 15:57 #

  Ile mają anten? Na jakiej (jakich?) częstotliwościach pracują? Co z dual band? Jakie chipsety? Jak dokładnie WiFi? Jaki procesor? Co z jakimiś testami wydajnościowymi?

  Nie wiem w sumie co ta recenzja miała na celu. Podanie pokrywanej powierzchni, gdzie i tak nie znamy przeszkód, ilości ścian i ich grubości?

  • troll 10 października 2011 o godz. 18:45 #

   Czepol chciał się poskarżyć, że nie ma karty 1Gbps za 40-50 PLN. Pewnie się mamy zrzucić, żeby mógł ją "przetestować" i napisać "recencję". :-/ Napędu CD też nie ma – też mamy się zrzucić?

   Poza tym dowiedziałem się, że WEP jest "zaawansowanym systemem zabezpieczeń sieci bezprzewodowych". A domyślne hasła maja być grawerowane na obudowach, a nie podawane gdzieś dokumentacji.

 2. j-michuk-taki-lol.pl 10 października 2011 o godz. 23:29 #

  Odkad michuk zacza bronic "odsiebie.com" (warezownie) – powolujac sie na wolnosc (kibole teraz tez twierdza zeoni tylko "o wolnosc slowa" sie upominaja) i wmieszal w to linuksa (jakilinux)

  ten serwis to taki pudelek dla "geekow"

  (przez obnizenie standardow (michuk tu cwierka zamiast pisac newsy), otwarcie na trolli i dzieci (zlepek neo/ajfona/pseldo 4G) oraz pogoni za iloscia (kosztem jakosci) doprowadzil do tego ze chyba powstanie w polskiej sieci nowy serwis:
  jaki-lol.pl
  os-troll.pl
  jaki-michuk-taki-lol.pl
  (do wyboru – glosujcie :)

  ("artykulu" o routerach nie komentuje – bo nie ma czego komentowac – te 3 zdania nadaja sie na cwieka/spamboxa)

 3. j-michuk-taki-lol.pl 10 października 2011 o godz. 23:43 #

  Ps.
  jak to mozliwe ze "oba routery pracowaly bezawaryjnie" skoro X2000 zaliczyl 2 razy pada pada na wifi.
  (router ktorego ja uzywam (FRITZ!Box Fon WLAN 7390) od 2 lat nie zaliczyl nawet spadku transferu – w dodatku steruje oswietleniem i ogrzewaniem w domu)

  dajcie szanse czytelnikom poznac produkt – nie cwierkajcie na osnewsie)

  • czepol 11 października 2011 o godz. 14:53 #

   Wyrwałeś cytat z kontekstu:
   "(…) poza tą utratą połączenia w X2000, oba routery pracowały bezawaryjnie"

 4. Grzegorz 12 października 2011 o godz. 21:41 #

  Moze pomyslcie, ze moze te 2 zwisy WiFi byly spowodowane wczesna wersja Firmware przy tescie. Moze gdyby autor testu wgral nowszy ten problem by nie wystapil??

  • czepol 13 października 2011 o godz. 8:12 #

   To są stosunkowo nowe routery (przynajmniej w Polsce), ale sprawdziłem dla pewności czy jest dostępna aktualizacja. Routery przyszły z zainstalowaną wersją firmware 1.0.00 i taka widnieje na stronie jako najnowsza.

 5. Seba 21 listopada 2011 o godz. 14:29 #

  A jest możliwe zarządzanie pasmem ? Bez sensu recenzja – nic nie podaje

 6. edek 22 października 2012 o godz. 14:02 #

  rozłączanie wifi w X2000 jest powiązane z dzierżawą adresu IP i czasami się zdarza podczas jej wygaśnięcia, natomiast sam sprzęt ogólnie bardzo stabilny i prosty w konfiguracji. Polecam wszystkim chcącym zapomnieć, że mają router ADSL w domu.

 7. mdm150 26 października 2012 o godz. 9:52 #

  Fakt , też mam tego x2000, ale w tej chwili go już nie używam. Prosty w konfiguracji, polskie menu. Jeśli chodzi o jego stabilność to nie jest taki stabilny-okresowa utrata łączności z internetem pomimo poprawnej synchronizacji adsl. Po zerwaniu połączenia trzeba go bylo ręcznie resetować( z poziomu przegladarki lub przez odłączanie zasilania). Obecnie siedzę na D-link'u dsl-2780.

(wymagane)
URI
Uwaga! Niektóre komentarze, m.in. te dodane przez niezalogowanych i nowych użytkowników, są ręcznie moderowane. Jeśli Twój komentarz nie ukaże się od razu, nie dodawaj go ponownie, tylko cierpliwie poczekaj na akceptację.

Literówki najlepiej zgłaszać mailem: sirmacik@jakilinux.org!

W komentarzach możesz używać prostych znaczników HTML. Przykłady:
 • Link: <a href="jaklinux.org">Linux dla każdego</a>,
 • Wytłuszczenie: <strong>tekst pogrubiony</strong>,
 • Kursywa: <em>tekst pochylony</em>,
 • Przekreślenie: <del>tekst przekreślony</del>,
 • Kod: <code>printf("blok kodu");</code>,
 • Cytat: <blockquote>cytat</blockquote>
Uwaga: jeśli dodasz nieznany znacznik, będzie on niewidoczny, gdyż system filtruje takie znaczniki.